קביעת דרגת נכות לנכה צה”ל

קביעתה של דרגת נכות לנכה צה”ל חשובה ומהותית ביותר שכן על סמך קביעה זו ייקבעו התגמולים שיקבל מאגף השיקום. אין די בהכרתו של הנכה כנכה כדי לזכותו בתגמולים ויש לקבוע את דרגת הנכות בטרם יפסקו לו תגמולים כלשהם, שכן דרגת הנכות היא שמקנה את אחוזי נכות צה”ל. קביעת דרגת הנכות לנכה צה”ל מבוצעת על ידי ועדה רפואית של אגף השיקום במשרד הביטחון, ובאם יש צורך בכך, על ידי ועדה רפואית עליונה (לערעורים) ובית המשפט המחוזי. במקרים חריגים מגיע העניין גם לבית המשפט העליון. במקביל לקביעת דרגת הנכות ייתכן ותמצא הוועדה הרפואית גם את הקשר הסיבתי בין הנכות לשירות הצבאי ותמליץ על כך לקצין התגמולים.

על מנת לקבוע דרגת נכות לנכה צה”ל נעשה שימוש בכלי המכונה חוק הנכים והוא כולל פירוט רב ומדויק של מבחנים ובחינות שמבוצעים ונבחנים בכל מקרה של בקשה לקביעת דרגת הנכות ועל סמך מבחנים אלה היא אכן נקבעת. מבחנים אלה כוללים בדיקות בנוגע לפגיעה קיימת או כזאת שקרתה בתקופה האחרונה, נבדק לעומק קשר סיבתי בין הפגיעה לאופי השירות או לפעולה מסוימת שבוצעה במהלך השירות הצבאי וישנה התייחסות נפרדת לפגיעות פיזיות ולפגיעות נפשיות.

ישנן פגיעות שחלק מהן תהיינה מוכרות ככאלה שקרו במהלך השירות הצבאי ויתרמו להעלאת אחוזי נכות צה”ל ואילו חלק אחר (של אותה פגיעה) לא יקושרו באופן ישיר לשירות הצבאי ולכן לא יירשמו בפרוטוקול המבחן לקביעת דרגת הנכות. בנוסף לכך ישנה התייחסות נפרדת לנושא של החמרת פגיעה שהייתה קיימת כאשר ההחמרה קרתה במהלך השירות הצבאי. כאשר קיימת פגיעה נבדקת דרגת החומרה של הפגיעה על מנת לגבש את ההחלטה איך דרגת הפגיעה תשפיע על דרגת הנכות שתתקבל.

דרגת נכות יכולה להינתן באופן זמני או לצמיתות. מועד תחילת תוקף דרגת הנכות, כמו גם מועד הסיום (במידה ומוחלט על נכות זמנית) מוחלטים מיד עם הינתן ההחלטה בנוגע לדרגת הנכות ומצוינים במפורש בדמות תאריכים ברורים ומפורשים.

חשוב מאד להבהיר כי עצם קיומה של פגיעה כזאת או אחרת לא מעניק באופן מידי אחוזי נכות לנכה צה”ל אלא יש הכרח להוכיח את הקשר הסיבתי בין הפגיעה לבין השירות הצבאי. תובעים רבים חושבים שברגע שרופא מומחה ומוכר הכיר בפגיעתם תהיה הדרך קצרה להכרתם כנכי צה”ל אך בפועל אין המצב כך.

אל משרדנו מגיעים נכים רבים המבקשים סיוע בהוכחת קשר זה על מנת שיוכלו לממש את זכויותיהם מול מוסדות המדינה ויקבלו את הפיצוי המגיע להם על כך שנפגעו בזמן השירות למען המדינה. לשם כך יש לפנות להתייעצות עם מומחים רפואיים ומשפטיים כאחד על מנת לקבל חוות דעת מוסמכת באשר לשאלת הקשר הסיבתי.

!אם גם אתם נזקקים לייצוג צבאי ובטחוני, התקשרו עוד היום 073-7597196 ותנו לנו להילחם עבורכם

לשאלות ומידע נוסף, אנא אל תהססו, נשמח לסייע – יעוץ משפטי ראשוני חינם 073-7597196 או כתבו אלינו בדואר אלקטרוני: info@disabled.co.il

למידע על הוועדה הרפואית בצבא לחצו כאן!

  עמוד הבית