ייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון

משרד עורכי דין עומר יעבץ – צחי ביטון עוסק מזה 22 שנה בהליך ייצוג חיילים ואנשי כוחות זרועות הביטחון למול המוסדות השונים אנו מתמחים במכלול ההליכים המנהליים השונים למול גופים אלה.

מדוע צריך עו”ד לנושאים כמו ייצוג במשפט צבאי?

הסיבה היא במבנה מערכת המדוברת ומיוחדותה.

אנשי כוחות הביטחון וחיילים משרתים תחת מערכת היררכית קפדנית שלה יש סט של חוקים מיוחדים הדנים בעניינם בלבד. לחייל, שוטר, איש משמר הגבול או איש שב”ס אין מעמד של אזרח אלה מעמד של פקוד.

המשמעות היא שאנשים אלה, אינם מנהלים את חייהם, אלא המערכת היא שמנהלת את שגרת יומם מורה להם מה יעשו ומתי, ועקב כך, מגבילה את חרותם, תוך כדי עבודתם או שירותם (תלוי בעניין), ומונעת מהם עקב טיבה כמערכת היררכית (לא ניתן להתנהל אחרת במערכת של פוקד ופקוד) לפעול כרצונם.

אין מדובר בפגם במערכת, אלא בטיבה של המערכת המהווה חלק בלתי נפרד ממנה.

על מנת להגן על החיילים בתהליך של מעצר צבאי וכמו כן את אנשי הקבע, השוטרים, אנשי השב”ס השב”כ והמוסק, חוקקה המערכת סט של חוקים במבנה הפירמידה ההפוכה המוכר: חוקים > תקנות > הוראות נוהל (ברמות היררכיה שונות של הוראות נוהל).

הפקוד הנתון לסט חוקים זה ברוב המקרים, אינו מכיר את החוקים ואינו יודע להתנהל על פיהם; כך למשל, לחייל אין יכולת לדעת מה פוקדות עליו הוראות הפיקוד העליון, או הוראות מטכ”ל. הוא אינו יודע את מספר ההוראה החל עליו ומה תוכנה, ברוב המקרים הוא צעיר בן 18 שגויס מבית הוריו לשירות הצבאי, ולו לו או להוריו, אין כלל מושג ביחס למערכת הצבאית.

משרד עורכי דין יעבץ ושות

באופן רגיל אין בעיה; החייל מגויס, מציית להוראות מפקדיו הקובעים עבורו את שגרת יומו, ומתנהל בהתאם לפקודות עד לשחרורו מהשירות. הבעיה מתחילה כאשר החייל נפגע פיזית או נפשית או כאשר עובד הוא עברה, בכוונה או שלא בכוונה על החוק ומגיע למצב שנדרש משפט צבאי. הוא אז יוצא הוא מן המסגרת הרגילה, למצב בו נדרש בירור לגבי זכויותיו. יתכן והוא נדרש להגנה מהמערכת הנוקשה, או שנפלט הוא מן המערכת עקב הורדת פרופיל רפואי, מסיבה כזו או אחרת. אותו הדבר במקרים של איש קבע, כאשר על זה יכול ויחולו חוקים והוראות שונות כמו חוק שירות קבע (גימלאות) או התקנות לעניין חוק זה. בדרך כלל במקרה של אנשי קבע, מדובר על טווח גילאים אחר וסוג בעיות אחר, הנוגע לקידום, זכויות, הצבות, התרת חוזה וכדומה וסוג טיפול אחר נדרש, שאינו דומה לחוקי העבודה הרגילים.

ייצוג חיילים במשפט הצבאי : התערבות העורך דין הצבאי

זה המצב בו מתערב עו”ד צבאי, המתמחה בהוראות הצבא ובטיפול ייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון. אנו יודעים מהם הגופים אליהם יש לפנות, מתי יש לפנות אליהם ואיזה הליך, מהם ההליכים לקבילה, העלאת או הורדת פרופיל רפואי, תביעה להכרה על פי חוק הנכים, או כל הליך אחר הנדרש לשם הגנה על החייל. הטיפול הינו טיפול מקצועי ונדרשים מידע ויד מקצועית בשעת צרה כזו.

ייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון

עניין דומה הוא כאשר נפגעים שוטר, סוהר, או איש שב”כ או מוסד, במקרים אלה יחולו חוקים אחרים מאלה שחלים על החיילים, למשל פקודת המשטרה, תקנותיה והוראות הנוהל על פיה, או חוק שירות בתי הסוהר, או בעניין של אנשי שב”כ חוק שירות הביטחון הכללי, או חוק שירות המדינה.

במקרים רבים, במיוחד כאשר מדובר על תביעות כנגד מוסדות במקרים בהם נעשית עבודה ביטחונית שלא ניתן לחשוף את כל פרטיה, נדרשים טיפול מקצועי ורגיש בהליך כזה של משפט צבאי או בטחוני, אשר לוקח בחשבון את העבודה מול גופים אלה, מה המידע שניתן לחשוף ובפני מי.

גם במקרים אלה נדרש עו”ד אשר מומחה בדיני צבא וביטחון, על מנת שתיעשה עבודת יצוג מעמיקה תוך הכרת המערכות המדוברות והדרכים לגשת אליהן. כאן אנו נכנסים עם הכלים המיוחדים שפיתחנו לאחר 24 שנה בתחום דיני הצבא והביטחון.

אם גם אתם נזקקים לייצוג צבאי ובטחוני, התקשרו עוד היום ותנו לנו להילחם עבורכם!

לשאלות ומידע נוסף, אנא אל תהססו, נשמח לסייע – יעוץ משפטי ראשוני חינם או כתבו אלינו בדואר אלקטרוני: info@disabled.co.il.

למידע על ייצוג מול הפרקליטות הצבאית לחץ כאן!

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה?
שלום
כיצד נוכל לעזור?
Call Now Button